Dakka, Bangladeş

Güney Asya’nın en yeşil ve yağış alan ülkelerinden bir tanesi olan Bangladeş, Hindistan ve Myanmar ile sınır komşusudur, başkenti Dakka’dır. Dünyanın en kalabalık metropollerinden biri olan Dakka zengin tarihi ve farklı kültürel yapısıyla gezginlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Resmi dili Bengalce’dir ”Bangladeş” ise Bengalin ülkesi manasını taşımaktadır.  Ülkenin para birimi Bangladeş Taka’sıdır. Ülkeye giriş için vize gerekmektedir. Dakka’da bulunan Şah Celal uluslararası havalimanına dünyanın her yerinden uçuşlar bulunmaktadır. Dakka maceramıza başlayalım.

Babür İmparatorluğu döneminde şehir Dacca ve Cihangir Nagar isimleriyle de bilinmektedir. Dakka 1947 yılında Pakistan’la birlikte Hindistan’dan ayrılıyor, 1971 yılında ise Pakistan’dan ayrılarak ayrı bir devlet oluyor. Dakka, Bangladeş’teki siyasi kültürel ve ekonomik hayatın merkezidir. Şimdilerde Myanmar sınırında yaşanan Burma’lı Budistlerin yaptığı soykırıma tanıklık etmekte ve Arakan’lı Müslümanlara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye, Bangladeş’i Arakan’lı Müslümanlar konusunda yalnız bırakmamış konuyu en üst politik seviyede destekleyerek başta TİKA ve çeşitli STK’larla buraya her türlü yardımlarda bulunmuştur.  Bangladeş ile Türkiye arasındaki ilişkiler ekonomik ve siyasi olarak ileri düzeydedir.  Son yıllarda Türk iş adamlarının yaptığı önemli yatırımlarda dikkati çekmektedir.

Normal trafikten bir kare

Dakka’da antik geleneklerin modern çağla buluştuğu birçok hikâye ve olaya şahitlik edebilirsiniz. Buriganga Nehri kenarında bulunan Dakka’da, hızlı yaşam tarzına rağmen kaotik trafiğiyle hiçbir şeyin hızlı olamadığı yeni bir yaşam tarzına uyumlu olmaya hazırlıklı olun. Buna rağmen çok tecrübeli gezginlere bile güzel ve kalıcı hatıralar bırakması kaçınılmaz bir gerçek olan Dakka şehri sizi keşfedilmeye hazır hikâyeleriyle beklemektedir.

Beytül Mükerreme Camii Şerifi

Dakka’da ulaşım için Rickshaw denilen bisikletler ve Tuk tuk ismi verilen 3 tekerlekli motorlar popüler olarak kullanılmaktadır, düzensizlik içinde ayrı bir düzeni olan trafik çok yoğun ve gürültü kirliliği hat safhadır.   Şehir kırsaldan son yıllarda çok büyük göç almış nüfus şimdilerde 24 milyonu aşmıştır. Dakka ayrıca camiler şehri olarak ta bilinmektedir, şehrin en büyük camisi Beytul Mükerreme camisidir. Buraya gelindiğinde Babür İmparatorluğu döneminde Büyük Türk sultanı Aruzebin yaptırdığı Lal Bağ hisarı mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerden bir tanesidir. Dakka 17 bölgeye bölünmüştür bunların içinde 6 bölge gidince görülüp ziyaret edilebilir.

Lal Bağ Hisarı

Görülmesi gereken yerler:

  • Eski Dakka
  • Dakka Merkez
  • Gülşan bölgesi
  • Banani bölgesi
  • Baridhara bölgesi
  • Uttara bölgesi
  • Lal Bağ hisarı Babür imparatoru Auranzebin oğlu Prens Azam tarafından inşaa edilmiştir.
  • Ahsan Manzil
  • Beytül Mükerreme Camii Şerifi
  • Sadarghat Limanı
‘Rickshaw” üç tekerlekli bisikletler, 400 bin çek çeki ile dünya çek çek baş kenti Dakka

İnsanlar cana yakın, yabancı gördükleri için sizi bakışlarıyla biraz rahatsız edilirler ama çok yardım severler. Güvenlik açısından standart bir dünya ülkesi, kaotik yapısı hariç. Dakka’nın bütün ilginç tarihine veya muhteşem yeşilliğine daha çok değinebilirdim ama bana göre buranın en önemli varlığı insanları, çünkü düzensizlik içeresinde bir düzen nasıl kurulur, imkanlar bu denli kısıtlı iken her şeye rağmen nasıl umut dolu ve mutlu olunur gibi unuttuğum değerleri bana bir daha hatırlattı. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalınız ve Allah’a emanet olunuz efendim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: