Hindistan, Yeni Delhi

Asyanın bu güzel ülkesi Hindistan’a giderken aklımda hep Gazneli Mahmut ve Delhi Sultanlığı yani Babür imparatorluğu yer etmekteydi. Eski Delhi 1639 yılında Cihan Şah tarafından kurulmuş daha sonralarında başkentin Agra’dan Delhi’ye taşınmasına karar verilmiştir. 10. yüzyıldan 19. yüz yıla kadar bu bölgede siyasi varlığını sürdüren bu Türk devletleri sınırlarını en geniş zamanlarında bugünkü Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’a kadar genişletmiş, bugün dahi etnik ve kültürel olarak buna buralara yolculuk yaptığınızda hisseder ve tanıklık edersiniz.


Hindistan benim en sevdiğim seyahat noktalarından bir tanesi, ülke tarihi, insanları ve coğrafyası ile çok zengin bir kültürel yapıya sahip. 2006 yılından bu yana Yeni Delhi, Mumbai ve Haydarabat şehirlerini gezip görme fırsatını yakaladım. Hindistan’a ilk vardığınızda tarihin gizemli sayfalarına adım atıyor, adeta zamanda yolculuk yapıyorsunuz. Büyüleyici kültürü ve mistik havasıyla sizi kendine hayran bırakıyor.
Yeni Delhi’de ilk seyahat ettiğim Hint beldesi, koca bir metropol olan şehir çok farklı kültür ve dinlerin bir araya gelmesiyle bir açık hava müzesi gibi. Buraya geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerlerden bazıları;

  • Nizamettin Evliya dergâhı burada yaşamış büyük Alim ve İslami bir şahsiyet olan Nizamettin Evliya’nın kabrinin bulunduğu yer.
  • Şehrin kültürel ve siyasi yapısını görmek istiyorsanız şehir merkezindeki Janpath görülmesi gereken yerlerden biri, burada ayrıca hediyelik eşya dükkanlarından Hindistan’a özel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.  
  • Hint kapısı ve Parlamento binasını da ziyaret edebilirsiniz birbirlerine çok yakın bu iki yapıt en çok ziyaretçi alan yerlerden bir tanesi.
  • Eski Delhi’de Kutup Minar yine eşsiz mimari yapısı ve tarihi öneminden dolayı yine gidilip ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi, ayrıca büyük Türk sultanlarından Sultan İltutmuş’un kabride burada bulunmaktadır.
  •  Kızıl kale ve Jamaa Camisi birbirine yakın, mutlaka görülmesi ziyaret edilmesi gereken iki tarihi yapıt.
  • Hint kültürüne merakınız varsa Lotus tapınağı ve bölgede bulunan diğer tapınakları ziyaret edebilirsiniz eğer fare ve böcek gibi şeylerden rahatsızlık duymuyorsanız.
  • Yeni Delhide ayrıca Hümayun Türbesi ve Safdar Jang Türbesi de ziyaret edilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Mutfak kültürü olarak baharatlı yemekleriyle meşhur olmasına rağmen, damak tadı bize yakın yiyecekleri bulabileceğiniz, değişik lezzetleri tecrübe edebileceğiniz envai çeşit yemeğe sahip. İnsanları cana yakın ama sınıflara arası farkın uçurum olduğu farklı bir şehir siluetine sahip Yeni Delhi.

İnci Mescidi, Kızıl Kale’nin içinde bulunmaktadır.

Yeni Delhi sizi her zaman şaşırtabilecek mekanlarıyla ve kendine has insanlarıyla dünyada mutlaka gezilip görülmesi nadir yerlerden bir tanesi. Bir dahaki gezimizde görüşmek üzere Allah’a emanet olun ve esenlikle kalın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: