Kuala Lumpur, Malezya’yı neden ziyaret etmelisiniz?

Malezya, çok uluslu milletlerin bir araya gelerek renkli kültür ve tarih sergilediği bir ülke, bu harika atmosfer sizi unutulmaz bir seyahat yaşamaya davet ediyor. Malay, Hint, Çin ve batı sentezlemesinden oluşan Malezya’da farklı kültürlerin harikulade yansımasını tecrübe edeceksiniz. Güneydoğu Asya ülkesi olan Malezya’nın, resmi dili Malayca ve para birimi Malezya Ringiti’dir. Kuala Lumpur Malezya’nın başkenti ve en büyük şehridir. KL, Malezya’nın ticari, kültürel, politik ve lojistik merkezidir. Kuala Lumpur, ufuk çizgisinin Petronas Kuleleri’nin ünlü minarelerinin fevkalade tarzıyla şekillendiği dünyaca ünlü gökdelenler şehridir. Meşhur Banyan ağaçlarının gölgesinde Kuala Lumpur sokaklarında yürürken, kolonyal mimarinin eşsiz yapılarına, sokak restoranlarının dışarıya vuran baharatlı yemek kokularına ve misafirperver insanlarına tanıklık ediyor ve ömür boyu unutamayacağınız harika bir Asya macerasına başlıyoruz. 2016 yılında Malezya, Kuala Lumpur’u ziyaret etme fırsatı bulmuştum. Bu çok kültürlü şehirde tarihi anıtlar, mega plazalar, yemyeşil parklar, gökdelenler, kesintisiz yaşam tarzı da dahil olmak üzere bir çok şeyi bir arada bulacaksınız.

Kuala Lumpur, modern ve geleneksel mimarinin karışımı olan dünyada nadir görebileceğiniz bir şehirdir. Şehir mimarisini, cam ve beton sentezlemesi olan gökdelenler, zarif camiler, eski Çin yapıları ve Hint Tapınakları oluşturmaktadır. Kuala Lumpur mimari ve yaşam tarzı ile uzakdoğu, ortadoğu ve batı felsefesinden etkilenmiştir. Şehirin güvenli ortamı, oldukça temiz sokakları, sağlam altyapısı ve misafirperver insanları ziyaretçileri şehre hayran bırakıyor.

buddhism, asia, boys

Malay mutfağı hindistan cevizi sütü dahil olmak üzere envai çeşit baharatların cömertçe kullanıldığı ancak aynı zamanda Çin ve Hint tatlarınında hakim olduğu çok çeşitli ve değişik lezzetlere sahiptir. En sevdiğim Malezya yemekleri arasında Hokkien prawn mee ve Nasi Lemak bulunmaktadır, eğer Asya mutfağını seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim.

food, plate, dinner

Görülmesi gereken yerler:

  • Petronas ikiz Kuleleri
  • Batu Mağraları (Batu Caves)
  • KLCC şehir Parkı
  • İslam sanatları Malezya Müzesi
  • Thean Hou Tapınağı
  • Petaling Street (China Town)
  • Sultan Abdul Samad Binası
  • Jamek Camii
  • Sri Maha Mariamman Tapınağı
  • Istana Negara Sultanlık Sarayı
masjid jamek mosque, water display, river of life project

Sonunda bu güzel şehirden ayrılma zamanım gelmişti, şehir merkezinden KL uluslararası havalimanına gitmek için taksiye bindim, taksici Hint asıllı 70 yaşlarında ismi Ramish olan ihtiyar bir beyefendi idi. Yolun 1 saatten fazla süreceğini öğrenince sohbet etmeye başladık. Ramish bey amca doğma büyüme Kuala Lumpurlu dedeleri Hint beldesinden buraya göç etmiş ikinci nesil gurbetçi bir ailenin en büyük oğlu imiş. Bizde sohbet başlayınca her zamanki gibi ekonomi, politika ve değişen dünya hakkında kelam etmeye başladık. Daha sonralarında yozlaşan dünyada servis edilen manasız yaşam tarzına karşı atalarından miras kalan Hindu yaşam felsefesini benimsediğini bu öğretilere göre nefis terbiyesi yaptığını, et yemediğini, meditasyon yaparak bir takım isimleri tekrar ederek iç benliğine döndüğünü oradan da yaratıcıya ulaşmak istediğini anlattı, gayesinin iyi bir insan olarak yaratıcıyı memnun etmek olduğunu söyledi. Bu öğretilerin bir kısmının bizde de olduğunu yalnız bizim onlar gibi çok tanrılı bir inanışımız olmadığını kendisine aktardım, esasında neye inanırsanız inanın iyi bir insan olamıyorsanız yaptığınız ritüeller gösteriş ve riyadan öteye gitmiyor. Gezilerimizde tecrübe ettiğimiz insanlar bizim gittiğimiz yeri anlamamızda büyük bir etken oluyor, bu manada Malezya halkı toplum olarak iyi eğitilmiş ve duyarlı bir millet olarak aklımda kalacak. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere gezin, görün ve keşfedin, Allah emanet olunuz efendim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: