Madrid, İspanya

Güney batı Avrupa’da bulunan İspanya, ayrıca İspanya Krallığı olarak ta bilinmektedir. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır, Avrupa birliği ülkesi olmasından dolayı para birimi Avro’ dur. İspanyolca dünyada en çok konuşulan diller arasındadır, bunun sebebi ise İspanyol Krallığının gittiği yerlerdeki koloniyel yaklaşımı ve güçlü donanmasıdır. Tarihsel süreçten dolayı farklı medeniyetlerle olan etkileşimlerinden sebep zengin bir tarihe ve kültürel yapıya sahiptir. Bunun en açık görüldüğü yerlerden bir tanesi de Kurtuba şehridir. 2019 yılında ziyaret ettiğim İspanya’nın Madrid şehri ülkenin başkenti, Avrupa’nın en kalabalık ve büyük şehirlerinden bir tanesidir.

Madrid, İspanya’nın önemli ekonomik, politik ve kültürel merkezlerinden bir tanesidir. Şehir olarak, İspanya ve Avrupa tarihini şekillendiren büyük bir öneme sahiptir. Madrid günün 24 saatini yaşayan canlı bir şehir. Şehir, zengin kültürel mirası ve tarihi mimari yapıları ile adeta bir açık hava müzesi gibi. Madrid yoğun nüfusuna ve iş temposuna rağmen, Madridlilerin şehrin sunduğu fırsat ve avantajları yaşayabildiği nadir dünya şehirlerinden bir tanesi. Dünyanın bir çok metropolünde olduğu gibi trafik buradada en önemli problemlerden biri, buna yüzlerce yıllık olan şehir merkezi ve buna göre şekillenen şehir planlaması eklenince yoğun saatlerde araç trafiği çekilmez bir durum haline gelebiliyor. Ancak halkı uygun fiyatları, geniş metro ağı ve kullanışlı toplu taşıma araçlarını kullanmaya teşvik ederek trafikteki yoğunluğu azaltmaya çalışıyorlar.

Madrid’de geleneksel kafelerde biraz vakit geçirip ve bit pazarını deneyimledikten sonra gerçek bir Madrilenos gibi hisseder ve bu değişik yaşam tarzını anlamaya başlarsınız. Madrid’de bulunan tarihi tiyatrolar, bir çok müze, saray, opera solanları ve etkinlik merkezleri ve İspanyol kültürünün sembolü olan mimari yapılarıyla şehir Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerindendir.

Spain

Görülmesi gereken yerler:

  • Kraliyet Sarayı
  • Gran Via caddesi
  • Plaza Mayor
  • Ulusal Arkeoloji Müzesi
  • Prado Ulusal Müzesi
  • Parque del Retiro (Retiro parkı)
  • Kibele Meydanı
  • Almudena Katedrali
  • Debod Tapınağı
  • Puerta del Sol Meydanında bulunan Ayı ve çilek heykeli

Yoğun nüfusu ve yaşam tarzına rağmen hayatın 7/24 durmadığı bu eşsiz şehir mutlaka görülmeye değer. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan, sizleri tarihin günümüzle buluştuğu Madrid’le bırakıyor, bir dahaki yazımızda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz ve sağlıcakla kalınız efendim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: