Meksika Şehri

Dünyadaki bütün kalabalık şehirlerden farklı bir havaya sahip olan Meksika şehri, sizi gizemli ve antik atmosferiyle farklı bir maceraya davet ediyor. Eski medeniyetlerin ve hikayelerin kesişme noktası olan bu coğrafyada, Aztekleri ve onlardan önce inşa edilmiş gizemleri hala çözülememiş piramitleri, kıta sahasına çıkan İspanyolların buradaki medeniyetlere kolonyal yaklaşımını, tarihsel süreçte neler yaşandığına tanıklık edebilirsiniz. İşte tam bu manada cazibesinden kaçamayacağınız bazı şehirler vardır ki renkli bir kültürle dolu, heyecan verici, gece ve gündüz keşfedilecek yerleri olan; tam olarak böyle bir gezi istiyorsanız Meksika şehrinin size sunduğu her şeyden memnun kalacaksınız. Kanaatimce bu kıta sahasında Meksika’nın devasa başkenti kadar büyüleyici başka bir şehir olduğunu sanmıyorum. Piramitler, dağ yürüyüşleri, hala aktif olan bir yanardağ görme fırsatı, dünyaca ünlü müze ve sanat galerileri, harikulade restoranlar, sokak takoları, yeşil alanlar, günlük şehir turları ile hiç sıkılmayacağınız bir yer Meksika şehri.

Çalkantılı ve renkli tarihiyle; Aztekler tarafından kurulan, İspanyolların kolonileştirdiği, Amerika’ya karşı savaşan ve nihayetinde dünyanın 7. büyük metropolü haline gelen Amerika kıtasının en eski başkenti olan Meksika şehri; yakın geçmişte genellikle tehlikeli, suç çetelerinin olduğu, çevre kirliliği gibi bir takım kötü ünlere sahip olmasına rağmen son yıllarda yapmış olduğu gelişmelerle büyük ilerleme kaydetti.

Şehir turizm açısından oldukça gelişmiş bir durumda. Günlük şehir turları yapabileceğiniz tur otobüslerini şehrin her noktasında bulabilirsiniz. Şehirde, dünyanın en iyi antropoloji müzelerinden biri olan Ulusal Antropoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Tavsiyem, erken saatlerde gitmeniz çünkü müzenin tamamını gezmeniz dört saatinizi alabilir. Yine dünyaca bilinen Frida Kahlo Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Şehir merkezinde tarihe tanıklık edeceğiniz Mayor Tapınağı ve Metropolitan Katedrali de ilginizi çekebilir. Yine aynı güzergahta Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi ziyaret edilmeye değer bir durak.

Eğer dağ yürüyüşlerini seviyorsanız şehir merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta olan İztaccihuatl dağına gidip o muhteşem havayı solumanızı tavsiye ederim. Bu dağın hemen karşısında halen aktif olan Popocatépetl yanardağı bulunmaktadır. Son olarak eğer yolunuz eğer buraya düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Teotihuacan piramitleridir.

Şehrin deniz seviyesinden 2250 metre yükseklikte olmasından dolayı, bazı kişiler baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk ve baş dönmesi dahil olmak üzere irtifa hastalığı yaşayabilir. Her zaman yeteri kadar su aldığınızdan ve yanınızda gerekli olan ilaç bulundurduğunuzdan emin olun.

Buraya gelmeden önce ne kadar kalacağınıza göre iyi bir araştırma yaparsanız geziniz daha verimli geçer ve her zaman karşılığını görürsünüz. Sizin için bende deneyimlediğim gezimi elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağım.

map, flight, vacation

Nasıl gidilir?

Buraya ulusal gururumuz Türk hava yolları ile İstanbul’dan direk uçuşlarımız var. Eğer aktarmalı gitmek isterseniz internette birçok seçenek var.

Dil ve Para Birimi:

Meksika’nın resmi dili İspanyolcadır ve para birimi pezodur. Küçük dükkân ve lokantalarda kredi kartı geçmediğinden yanınızda bir miktar nakit bulundurmanız faydalı olacaktır. Gitmeden önce temel ve çok kullanılan bazı İspanyolca kelimeler öğrenmeniz iletişim açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Google translate bu manada işinizi kolaylaştıracağı kanaatindeyim.

Nerde Konaklanır:

İnternette tonlarca rezervasyon siteleri bu konuda siz yardımcı olabilir, bütçenize ve kalacağınız gün sayısına göre şehir merkezinde güvenli birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Rezervasyon yaparken yapılan yorumları ve verilen puanları dikkate almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Meksika Şehri Ne Zaman Ziyaret Edilir:

Hava durumuna göre en verimli gezebileceğiniz mart, nisan ve mayıs ayları, cennet gibi havalarda hem de konaklama fiyatlarının da makul olduğu mükemmel bir zamanlama olacaktır. Ufak bir hatırlatma konaklayacağınız yeri erken güvence altına aldığınızdan emin olun.

Güvenlik:

Güvenliğiniz her zaman 1 numaralı önceliğiniz olmalıdır. Durumlar ve güvenlik değişebileceğinden her zaman kendi araştırmanızı yapmak daha akıllıca olacaktır. Sezgilerinizi ve içgüdülerinizi kullanın, bir durum doğru gelmiyorsa, ondan kurtulun. Açıkçası uzak durulması gereken yerlerde gezilmemesi, gece geç saatlerde tek başına sokakta kalınmaması, üzerinde değerli eşyaların olamaması gibi önlemli tedbirleri mutlaka alın ve dikkatli olun. Ben Meksika’da kaldığım sürede herhangi bir olayla karşılaşmadım ve kendimi güvende hissettim.

Gezilmesi gereken yerler:

FRIDA KAHLO MÜZESİ:

Coyoacán semtinde bulunan Frida Kahlo müzesi, Mexico City’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Sanatçı bu evde doğup, büyümüştür. Müzede Frida Kahlo ve eşi Diego Rivera’nın kişisel eşyaları, resim ve fotoğrafları sergilenmektedir. Bunlar ise sanatçıların yaşamları ve sanatları hakkında sanat severler için bir derin felsefe sunmaktadır.

ULUSAL ANTROPOLOJİ MÜZESİ:

Chapultepec Park’ının yanında bulunan antropoloji müzesi, Meksika şehrinin en fazla ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir. Müze 1964 yılında kurulmuş, 23 odadan müteşekkil 79,700 metre karelik bir alana sahiptir. Ülke tarihini keşfetmek ve en iyi şekilde anlamak için gezilecek yerlerden bir tanesidir. Aztek güneş taşı, bu devasa takvim bazalt taşından yapılmış olup 24 ton ağırlığındadır. Müzede tarihi heykeller, duvar resimleri, Meksika tarihinin zengin kültürel kalıntıları, Maya medeniyetine dair birçok tarihi buluntu size tarihin nasıl şekillendiğine dair fikirler sunuyor.

Müze pazartesi ve cuma günleri arasında sabah saat 9 ve akşam 9 arasında ziyaretçilere açık bulunmaktadır.

Hazır müzeye gelmişken Chapultepec Park’ını da gezmenizi tavsiye ederim.

Devrim Anıtı

Başlangıçta bir mahkeme binası olarak tasarlanan yapıt, Meksika devrimi ile yapımına ara verilmiş sonrasında devrim şehitlerinin, Pancho Villa ve Francisco Madero gibi kahramanların mezarı haline gelmiştir. Bu anıta geldiğinizde anıta girip 65m yüksekliğindeki seyir terasında şehri seyredebilirsiniz.

Torre Latinoamericana (Latinamerikan Gökdeleni):

Bir zamanlar şehrin en yüksek binası olan bu binanın terasından şehre 360 derecelik bir bakış yapabilir ve şehrin muhteşem manzaralarını buradan seyredebilirsiniz. Havanın açık olduğu günlerde çevredeki dağlarıda net bir şekilde görebilirsiniz.

Haftanın yedi günü sabah saat 09:00 ile gece 01:00 arasında açık olan bina terasına 130 Meksika pezosu vererek giriş yapabilirsiniz.

TEOTIHUACAN Piramitleri:

Zamanda yolculuk yapmak ve unutulmaz bir gezi yapmak istiyorsanız Teotihuacan piramitleri mutlaka görmeniz gereken muhteşem tarihi bir yer. Piramitlerin henüz kimler tarafından ve nasıl yapıldığı gizemini koruyor. Teotihuacan piramitleri Meksika şehrinin kuzeyinde yaklaşık bir saat uzaklık mesafesinde günlük turlarla veya uberle gidebileceğiniz bir yer.

Unesco tarafından koruma altına alınmış piramitler, Güneş ve Ay piramitleri olarak iki tane devasa büyüklüğe sahip dünyaca ünlü yapılardır. Ziyaretçilerin piramitlere tırmanmasına izin veriliyor ama bozulma nedeniyle önümüzdeki yıllarda buna kısıtlama getirileceği ön görülmektedir.

Zocalo Meydanı:

Dünyanın en büyük şehir meydanlarında biri olan Zocalo Meydanı Meksika şehrinin kalbinde Azteklerden beri varlığını sürdüren bir meydan. Burada başkanlık sarayı, devasa Meksika bayrağı, katedral ve Aztek kalıntılarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Iztaccihuatl dağı:

Dağa tırmanış için şehir merkezinde otobüs turları yapan acenta veya internet üzerinden rezervasyon yapıp tur satın alabilirsiniz. Tur sabah 6 civarı başlıyor iki saatlik bir yolculuktan sonra dağın eteklerine varıyorsunuz, dağa tırmanış yaklaşık 4 saat civarı sürüyor. Mükemmel manzara ve havasıyla gitmişken görülmesi gereken yerlerden bir tanesi, bu dağın karşısında ise halen aktif olan Popocatepel yanardağını görme şansına sahip oluyorsunuz.

el dia de los muertos, day of the dead, mexican

DIA DE LOS MUERTOS – ÖLÜLER GÜNÜ

Muhtemelen Meksika’nın en simgesel geleneklerinden biri olan ölüler günü her yıl ekim ayının sonu ve kasım ayının başlarında kutlanan ulusal bir bayramdır. Bu süre zarfında mezarlıklar, türbeler ve evler ölüleri onurlandırmak ve onları unutmamak için mumlarla, şekerden yapılmış kafa tası şeklindeki biblolarla donatılır ve kutlanır. Eğer bu tarihlerde yolunuz buraya düşerse kaçırmamız gereken aktivitelerden bir tanesidir.

Meksika’da gördüklerimi siz değerli ziyaretçilerime kalemimin döndüğü kadar paylaşmaya çalıştım, umarım size aktardıklarımı ve ayrıca galeriler sayfasında yer alan Meksika sayfamdaki bu gezi ile alakalı fotoğrafladığım görseller hoşunuza gitmiştir. Sonraki maceramızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olunuz efendim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: