Gateway of India

Mumbai, Hindistan

Mumbai ayrıca Bombay olarakta bilinen, Hindistan’ın Maharashtra eyaletinin başkenti. Hindistan’ın en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir nüfusu 18,5 milyondur. Mumbai konum olarak Konkan sahiline batı kıyısından derin bir doğal limana sahiptir. Hindistan’ın en zengin şehri olarak bilinir. Şehir bununla beraber UNESCO dünya mirası listesindedir. Hindistan sokaklarında gezerken kendinizi tarihin derin sayfalarında bir seyahate çıkmış hissedersiniz. Şehrin mistik ve doğal ortamı sizi ayrı bir dünyaya götürür, Hindistan kapısından, Fil mağaralarına ve enfes Hint mutfağına hiç sıkılmayacağınız dünya şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca Mumbai film endüstrisi ile ün yapmış Bollywood sineması dünyaca bilinmektedir. Mumbai’de insanlar gayet misafirperver ve cana yakındır. Şehir güvenlik açısından dünyadaki tüm metropoller gibidir.

Mumbai şehri tarihi camilerinden, antik tapınaklara, eşsiz tarihinden saysız kültür etkinliğine ev sahipliği yapan, Hindistan’da gezebileceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesi, her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen hikayeleri, kaotik, çılgın, büyüleyici ve aynı zamanda bazen sinir bozucu tarzıyla sizi masalvari bir maceraya davet ediyor.

Chhatrapati Shivaji Tren terminali

Mumbai’ye İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır, giriş için Hindistan devleti vize istemektedir. Buraya gitmeden önce ülke tarihini ve kültürel yapısını araştırmanızı geziniz süresince orayı daha iyi anlamanıza yardımcı olacağından tavsiye ederim. Resmi dil İngilizce’dir ama 121 ayrı dil ve 19500 aksan bölgesel olarak konuşulmaktadır. Para birimi Hint rupisidir, Hindistan’ın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalıdır, şehrin çok göç ve ziyaretçi almasından kaynaklanan bir durum. Her yerde kredi kartı geçmediğinden yanınızda biraz nakit bulundurmanız size fayda sağlayacaktır. Şehirde bol miktarda atm olduğundan istediğiniz yerde nakit para çekebilir veya döviz bozdurabilirsiniz.

Eğer Mumbai ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ekim ila şubat ayları arasında havalar daha az yağmurlu ve sıcaklık daha düşük. Mart ve Mayıs aylarında hava çok sıcak oluyor, harziran ila eylül aylarında ise muson yağmurları etkili, ülkenin bu kısmında tropikal iklim hakim. Gelirken yanınızda sivrisinek kovucu tarzında önleyici malzemeler getirmeniz yararınıza olacaktır.

 Istanbul havalimanından Chhatrapati Shivaji havalimanına direk uçuşlar mevcut. Bütçenize göre internette aktarmalı uçuşlarıda göz önünde bulundurabilirsiniz.

Konaklamak için internetten yapacağınız araştırmalarda yüzlerce seçenek mevcuttur, yorumlara ve değerlendirmelere göz önünde bulundurarak konaklayacağınız yeri seçmeniz konforunuz açısından faydalı olacaktır. Şehrin güney kısmı konaklamak ve turistik geziler için ideal bir seçenek.

Hindistan kapısından Fil Mağarasına giden tekneler

Mumbai’de Ziyaret edilecek yerler:

 • Haji Ali Derğahı
 • Chhatrapati Shivaji Tren terminali
 • Dhobi Ghat (dünyanın en büyük açık hava çamaşırhanesi)
 • Gateway of India (Hindistan geçidi veya kapısı)
 • Chor Bazaar
 • Prens Wales Müzesi ( Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya )
 • Fil mağaraları
 • Shahid Bhagat Singh Caddesi (Colaba Causeway olarakta bilinmekte)
 • Ulusal modern sanatlar müzesi
 • Marine Drive (Netaji Subhash Chandra Bose yolu boyunca 4 kilometre uzunluğunda bir gezinti yeri)
 • Cuma Mescidi (Jamaa Masjid)
 • Mahim Derğahı
tuk tuk, family, vehicle
Tuk tuk aracında seyahat eden bir aile

Son bir şey daha aktarmak isterim Hindistan’a geldiyseniz Tuk Tuk denen küçük araçları kısa mesafede olsa deneyimlemenizi tavsiye ederim, bu arada trafik Türkiye’ye göre tersten akmaktadır ve çok gürültülü bir trafik akışı vardır, nerdeyse herkes çılgınca arabalarının kornalarına adeta bir gelenek veya ritüeli yerine getiriyormuşçasına basmaktadır. Bir dahaki gezi yazımızda görüşmek üzere Allah’a emanet olun, sağlıcakla kalın efendim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: