Huangpu River

Şangay, Çin

Şanghay Asya kıtasının turistik ve ekonomik faaliyetler için en çok ziyaret edilen ve Çin’in en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Eğer bir kıyaslama yaparsak batıda New York doğuda ise Şangay vardır diyebiliriz.

Tarihi olarak, liman şehri olduğu için öncelerinde balıkçılık ve ticari liman görevini gören bu hanedan şehri, tarih içinde Japonya, ABD, Fransa ve İngiltere’nin egemenliği altında kalmış. Zaman içeresinde bağımsızlığını kazanmış son yıllarda ise yapılan ekonomik atılımlarla bir dünya kenti haline gelmiştir.

Şangay, Çin içerisinden çok göç almasından ve daha öncelerinde yabancı devletlerin himayesinde bulunmasından çok uluslu, kozmopolit ve renkli kültüre sahip bir metropoldür.

Benim Çin’e ilk gitmem Pekin olimpiyatlarından önce Şangay’a idi. Daha sonraki gidişlerimde öncekilerine kıyasla şehrin nedenli değiştiğini ve geliştiğini görünce yapılan çalışmalara saygı duydum. İlk gittiğim Şangay İstanbul’dan hallice bir Asya ülkesi, 7 sene sonra gittiğim Şangay ise Avrupa ve Amerika kıtasındaki bütün metropollerine taş çıkaracak, her anlamda devasa bir şehir idi.

world, europe, map

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Şanghay’a Türk Hava yolları ile günlük uçuşlar vardır ve uçuş süresi yaklaşık 10 saat civarındadır. Daha farklı alternatifler bakıyorsanız internette tonlarca seçenek size yardımcı olacaktır. Yalnız Çin için vize almanız gerekmektedir, vize işlemleri ülkenin siyasi yapısından ve mevcut şartlarından dolayı çok kolay değildir. Türkiye ile Şangay arasında 5 saat zaman dilimi farkı vardır, bundan dolayı biraz biyolojik saatinizin zamana uyum sağlamasında zorluk çekebilirsiniz

Şangay’a vardığınızda burada sizi cezbedecek birçok turistik aktivite bulunmaktadır. Şehrin her tarafına metro ağı bulunduğundan istediğiniz her yere metro ile kolayca ulaşıp, gezebilirsiniz. Eğer kısa bir süreliğine Şangay’da kalmayı planlıyorsanız; Nanjing Caddesini, Huang Pu nehir tarafını, Yu Yuan bahçesini ve Science and Technology museum metro durağında bulunan alışveriş merkezini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Şanghay çok uluslu bir metropol olduğundan burada çok kültürlü ulusların aktiviteleri ve restoranlarını bulabilirsiniz bu sayede sıkılmaz ve kendinizi şehre yabancı hissetmezsiniz. Ülkede devlet politikasından dolayı internet kullanımı kısıtlı ve bir çok uygulamanın kullanılması yasaktır.

Nerelere gidilir?

  • Yu Yuan Bahçesi
  • Bund
  • Gözlem kulesi
  • Nanjing caddesi
  • People’s Square
  • Zhujiajiao su kasabası
  • Şangay tarih müzesi
  • Eski Fransız imtiyaz bölgesi
  • Jade Buddha tapınağı

Güvenlik:

Şangay şehri de dünyadaki bütün metropoller kadar güvenlidir. Size bir şeyler satmak isteyenlerin götürmek istedikleri yerlere gitmemenizi tavsiye ederim. Tanımadığınız ve ilk defa karşılaştığınız insanların sizlere yaklaşımında şüpheci olmanız ve bir şeyler teklif ederlerse kibarca ret edip onlardan uzaklaşmanız yararınıza olacaktır. Sezgilerinize güvenin ve bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız o durumdan kurtulun.

Dil ve Para birimi:

Resmi dil Çincedir bu şehre özgün Şangay lehçesi ağırlıklı olarak konuşulsa da Mandarin lehçesi de konuşulmaktadır. İletişim açısından Çince bilmiyorsanız, İngilizce veya başka bir dilde anlaşmanız zor olacaktır. İnsanlar cana yakın ve yardım severler genel itibariyle. Para birimi Yuan’dır.  Dünyadaki pahalı metropollerden bir tanesidir.

Bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın ve Allah’a emanet olunuz efendim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: